Wybór opatrunku zależy od rodzaju rany
April 29, 2012
Neuropatia cukrzycowa
April 30, 2012
Show all

Opatrunki na odleżyny

Opatrunki na odleżyny

Odleżyny powstają gdy długotrwały ucisk na ciało pacjenta powoduje niedotlenienie tkanek, a następnie ich martwicę. Odleżyny powstają u osób przewlekle chorych w miejscu styku ich ciała z podłożem. Głównie narażone są okolice kości krzyżowej, kości ogonowej, pośladki, pięty oraz biodra. Odleżyny najczęściej dotykają osób nie mogących poruszać się w łóżku lub nieprzytomnych. Cukrzyca i miażdżyca powodują szybsze powstawanie odleżyn.

Jako profilaktykę stosuje się zmiany pozycji chorego w łóżku co 2 godziny. W przypadku powstania odleżyn leczenie jest takie samo jak leczenie innych ran. Należy dbać o sterylność opatrunków, usuwać martwe tkanki w obrębie rany, przyspiesza to gojenie ran. Bardzo wskazana jest terapia laserem niskiego poziomu LLLT. Doskonałym urządzeniem do naświetlania ran jest Medlight 630Pro.

Opatrunki stosowane na odleżyny.

TenderWet 24

Gojenieran - opatrunek TenderWet24Wskazania

  • Rany klinicznie zakażone, rany trudno gojące się (odleżyny, owrzodzenia podudzia, zgorzel cukrzycowa). Przeznaczony głownie dla gojenia ran powierzchniowych.
  • Może być również stosowany w przypadku ran głębokich w kombinacji z opatrunkiem TenderWet (lub TenderWet active cavity) jako opatrunek wtórny (wierzchni). Może pozostawać na ranie do 24 godzin.

Charakterystyka

  • Jałowy opatrunek dla ran wymagających aktywnego oczyszczenia o zasadzie działania identycznej jak w przypadku opatrunku TenderWet;
  • Ma jednak, w porównaniu z Tender­Wet dwukrotnie większą chłonność, zmiany opatrunku następują więc co 24 godziny;
  • Od strony zewnętrznej oznaczonej paskami opatrunek jest dodatkowo pokryty wodoodporną warstwą, która chroni opatrunek przed przemoczeniem.

 

Granuflex Extra Thin

Gojenieran - opatrunek granuflexWskazania

  • Rany przewlekłe w końcowym etapie ich gojenia (owrzodzenia podudzi na tle niewydolności żylnej i tętniczej, odleżyny, owrzodzenia cukrzycowe), rany naskórkujace, odleżyny l stopnia, rany świeże, otarcia, skaleczenia.

 

Charakterystyka

  • Opatrunek Granuflex zbudowany jest z karboksymetylocelulozy sodowej, pektyny i żelatyny zawieszonych w macierzy polimerowej. Opatrunek Granuflex tworzy wilgotne środowisko gojenia ran. Zapewnia okluzję. Wspomaga usuwanie martwych tkanek z rany na drodze autolizy. Stymuluje regeneracje naskórka. Chroni ranę stanowiąc barierę antybakteryjną.

 

Aqua Gel

Gojenieran - opatrunek AquaGelWskazania

  • Opatrunek Aqua Gel jest niekonwencjonalnym środkiem do bezbolesnego leczenia oparzeń, owrzodzeń, odleżyn i otarć. Zapobiega zaburzeniom procesów fizjologicznych skóry i tworzeniu się pęcherzy.

Charakterystyka

  • Opatrunek zapewnia właściwą wymianę ciepła i równowagę wilgotności. Stanowi skuteczną barierę przeciwko zakażeniom zewnętrznym. Likwiduje ból, dając choremu uczucie działania kojącego. Podczas gojenia ran zapewnia dostęp tlenu do rany. Umożliwia łatwe doprowadzenie leku do rany bez usuwania opatrunku (poprzez nawilżenie zewnętrznej powierzchni opatrunku roztworem leku).
 >> Czytaj więcej: Jak powstają odleżyny

Comments are closed.