Odleżyny

Rana odleżynowa

Odleżyna

Co to są odleżyny?

Odleżyny są to obszary uszkodzonej skóry i tkanki. Powstają, w wyniku zbyt długiego siedzenia lub leżenia w jednej pozycji, co powoduje zbyt duży nacisk na pewien obszar ciała. Nacisk powoduje zbyt mały dopływ krwi do skóry oraz tkanek pod skórą. Mała częstość zmiany pozycji powoduje powstawanie ran zwanych odleżynami.

Jakie są symptomy powstawania odleżyn?

Objawy powstawania odleżyn możemy podzielić na 4 etapy.

Etap 1

 • Zaczerwienienie skóry, okolica staje się ciepła w dotyku, może  występować świąd i bolesność.

Etap 2

 • Uszkodzenia są większe, skóra w okolicy rany może być starta i odbarwiona. Obszar rany jest bardzo bolesny.

Etap 3

 • Odleżyny na tym etapie mają wygląd krateru, ze względu na większe uszkodzenia tkanek poniżej poziomu skóry, co sprawia, że rany są głębsze.

Etap 4

 • Najpoważniejszy etap odleżyny. Skóra i tkanka jest poważnie uszkodzona, co powoduje dużą ranę. Na tym etapie może dojść do zakażenia. Na tym etapie może dojść do uszkodzenia mięśnie, ścięgien, stawów i kości.

Kto może dostać odleżyn?

Każdy kto siedzi lub leży zbyt długo w jednej pozycji może dostać odleżyn. Częściej dostają odleżyn ludzie sparaliżowani, przebywający na wózku inwalidzkim, lub pozostający przez długi okres w łóżku. Jednak nawet u ludzi, którzy są w stanie chodzić może dojść do rozwijania się odleżyn, gdy muszą leżeć w łóżku z powodu choroby lub urazu. Niektóre choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca i miażdżyca naczyń krwionośnych, sprawiają, że rany odleżynowe trudno się goją powodu złego krążenia krwi.

W jakim miejscu na ciele można dostać odleżyn?

Odleżyny powstają zwykle w miejscach gdzie kości nie są osłonięte tłuszczem. Odleżyny występują najczęściej na piętach i na biodrach. Inne obszary szczególnie narażone na odleżyny to kości ogonowa, łopatki, kolana oraz z tył głowy.

Jak leczyć odleżyny?

Można zrobić kilka rzeczy, aby wspomóc leczenie odleżyn

 • Zlikwidować nacisk, który był powodem odleżyny
 • Leczenie rany jako takiej
 • Poprawa krążenia krwi i odżywiania tkanek

Leczenie odleżyn laserem o niskiej energii

LLLT nie jest terapia cieplną, światło powoduje tu wewnątrzkomórkowe zmiany fotochemiczne, które prowadzą do kaskady przemian wewnątrzkomórkowych.
W uszkodzonych komórkach tlenek azotu hamuje zużycie tlenu przez oksydazę mitochondrialnego cytochromu C. To zmniejsza produkcję ATP (paliwo dla komórek) i powoduje stres oksydacyjny, co prowadzi do narastania stanu zapalnego. Laseroterapia wypiera tlenek azotu redukując stan zapalny i przywraca produkcję ATP, co powoduje pomagając szybsze gojenie się tkanek.

gojenieran - odlezyna po leczeniu lllt

13 tygodniowa odlezyna, leczona dwa razy w tygodniu po 10 minut laserem LED. Przed leczeniem LED, po 3 tygodniach leczenia LED, po 6 tygodniach

Pacjenci leczeni światłem lasera LLLT mają 49% wyższy wskaźnik gojenia odlezyn oraz krótszy czas (50%-90%) do zamknięcia rany w porównaniu z grupą kontrolną. Średnia powierzchnia odleżyny została obniżona do 10% po 5 tygodniach naświetleń.
Światło monochromatyczne zwiększyło tempo leczenia i skrócenie czasu gojenia odleżyn.

Co można zrobić, aby zredukować nacisk na ranę

Użyj poduszki z pianki aby odciążyć ranę. Specjalne materace, kliny z pianki lub poduszki mogą wspomóc cię w łóżku lub w fotelu w celu zmniejszenia obciążenie rany. Staraj się unikać spoczywania bezpośrednio na kości biodrowej, kiedy leżysz na boku. Użyj poduszek pod bok tak, aby ciężar spoczywał na mięsistej części pośladka, a nie na kości biodrowej. Użyj poduszki w celu utrzymania kolan i kostek w odległości od siebie. Gdy leżysz na plecach użyj poduszki pod nogi, aby pięty nie dotykały do podłoża. Zmieniaj pozycję w łóżku przynajmniej raz na 2 godziny.

Gdy siedzisz w wózku, bądź wyprostowany. Prosta pozycja pozwoli ci na swobodę ruchów i nie powstawanie nowych odleżyn. Przy siedzeniu w wózku należy zmieniać pozycję co 15 minut. Jeśli nie możesz zrobić tego samodzielnie, poproś opiekuna.

 Jak utrzymywać odleżyny w czystości

Utrzymywanie rany w czystości i pozbywanie się martwej tkanki przyspiesza gojenie odleżyn. Rany na etapie 1 mogą być przemywane wodą z mydłem. Odleżyny na etapie 3 można przemywać roztworem soli w wodzie. Słona woda usuwa luźne tkanki. Twój lekarz lub pielęgniarka powinna pokazać ci jak przemywać ranę.

Gojenie ran - opartunek z hydrokoloidem

Opatrunek z hydrokoloidem

Odleżyna powinna być pokryta opatrunkiem lub bandażem. Czasami używa się wilgotnej gazy, którą należy wymieniać raz dziennie. Nowsze rodzaje opatrunków zawierają cienką warstwę hydrokoloidu. Opatrunek z hydrokoloidem to bandaż z żelem, który dopasowuje się do odleżyny i pomaga goić się ranie. Opatrunki tego typu można zmieniać raz na kilka dni.

Pozostające w odleżynie martwe tkanki powodują gorsze gojenie się rany i często prowadzi do infekcji. Istnieje kilka sposobów na usuwanie martwych tkanek z odleżyny.

Należy płukać ranę przy każdej zmianie opatrunku. Stosuje się również specjalne płyny powodujące rozpuszczanie się martwych tkanek. Innym sposobem usuwania martwych tkanek z odleżyny jest umieszczanie wilgotnej gazy na ranie i po wyschnięciu usuwanie jej razem z martwą tkanką. W cięższych przypadkach martwe tkanki muszą być usuwane chirurgicznie.

Usuwanie martwej tkanki może boleć. Lekarz może zaproponować lek przeciwbólowy, który należy zażyć 30-60 minut przed zmianą opatrunku.

Odżywianie podczas leczenia odleżyn

Dobre odżywianie jest ważne, ponieważ pomaga organizmowi leczyć odleżyny. Jeśli nie dostaniesz dostecznie dużo kalorii, białka i innych składników odżywczych (przede wszystkim witaminy C i cynku, które mogą pomóc w gojeniu się ran, takich jak odleżyny), gojenie ran nie będzie przebiegać odpowiednio, nie ważne jak dobrze by dbać o odleżyny. Lekarz, pielęgniarka lub dietetyk mogą udzielić porady na temat zdrowej diety. Pamiętaj, aby powiedzieć lekarzowi, o tym czy straciłeś lub przybierałeś na wadze w ostatnim czasie.

Co zrobić, jeśli odleżyna zostanie zainfekowana?

Odleżyny, które ulegają zakażeniu goją się wolniej, a infekcja może rozprzestrzeniać się na resztę ciała. Jeśli zauważysz którykolwiek z objawów zakażenia wymienionych poniżej, skontaktuj się od razu z lekarzem.

Objawy zainfekowanej odleżyny są następujące:

 • Gęsta żółte lub zielone ropa
 • Przykry zapach z rany
 • Zaczerwienienie lub ciepło wokół odleżyny
 • Obrzęk wokół rany
 • Tkliwość wokół odleżyny

Oznaki, że infekcja może się rozprzestrzenić na resztę organizmu:

 • Gorączka
 • Dreszcze
 • Trudności z koncentracją
 • Szybkie bicie serca
 • Słabość

Jak leczyć zakażone odleżyny?

Leczenie zakażonej odleżyny zależy od stopnia zainfekowania. Jeśli zainfekowana jest tylko rana można umieścić na odleżynie maść z antybiotykiem. Kiedy kość lub głębsze tkanki zainfekowane, antybiotyki są nieodzowne. Można je podawać dożylnie lub doustnie.

Jak mogę sprawdzić, czy odleżyna goi się?

Odleżyna w miarę gojenia powoli staje się mniejsza. Zmniejsza się wysięk z rany. Nowa zdrowa tkanka pojawia się na spodzie rany. Nowa tkanka jest jasno czerwona lub różowa i lekko lśniąca. Zanim gojenie rany stanie się zauważalne może upłynąć 2-4 tygodni.

Czy odleżynom można zapobiec?

Najważniejszym krok, aby zapobiec powstawaniu odleżyn to unikanie długotrwałego nacisku na jedną część ciała, zwłaszcza na punktów, o których wspomniano wcześniej. Ważne jest również, aby utrzymać skórę zdrową, czystą i suchą. Użyj delikatnego mydła i ciepłej (nie gorącej) wody. Zastosuj nawilżające kremy, aby twoja skóra nie była zbyt sucha. Jeśli musisz spędzać dużo czasu w łóżku lub w wózku inwalidzkim, należy codziennie sprawdzać całe ciało , zwracając uwagę na punktowe zmiany koloru lub inne objawy odleżyn. Zwróć szczególną uwagę na punkty nacisku, tam gdzie odleżyny są najbardziej prawdopodobne.

Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc poprawić krążenie krwi, wzmocnić mięśnie i poprawić ogólny stan zdrowia. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli aktywność fizyczna jest dla ciebie trudna. Lekarz może zaproponować ćwiczenia, które będą odpowiednie dla ciebie.